New York. New York. Räägitakse, et kuna see maailmakuulus linn on nii kaunis, anti talle sama nimi kahel korral. Ja nii on. See on AMEERIKA. New York. Linn, mida oled sadu kordi näinud filmidest. Selle kuulsad tänavad, riidepoed 5th Avenue’l, Broadway etendused, Time Sqaure, Central Park, 9/11 tornid jne jne. Kõik see on saanud minu reaalsuseks nüüd. Ma pole kunagi megasuur Ameerika fänn olnud, aga siiski on aastaid olnud soov seda imedemaad külastada. Kasvõi New Yorki, et saada aimu selle suurriigi kultuurist ja meeleolust päriselt. Võid ju filme vaadata, aga seda päris energiat ja tunnetust tajud ikka kohapeal. Nii see on minu veebruar 2023 ja märts 2023, kus unistused täituvad ja New York – siin ma olen!
Tegelikult see unistus hakkas realiseeruma juba 2022 juulis, mil Haapsalus oli Ameerika autode näitus. Kuna meil on ka üks Ameerika auto, nimelt Ford F150 SVT Lighting filmist “Kiired ja Vihased” (Fast and Furious) esimesest osast, siis oli põhjendatud autonäituse külastamine. Ja üllatatuseks mulle oli sel kuumal suvenädalavahetusel Haapsalust saanud väike Ameerika 😀 Veidi jahedaks kiskunud öötundidel ostsin endalegi linnusehoovist Ameerika lipuga sooja pleedi, mida uhkusega kandsin ja sellega sulandusin mõnusalt ülelinna tekkinud Ameerika vibe’i. Aga asi oli veidi sügavama tähendusega, kui lihtsalt pleed. See tuletas meelde soovi, mis vahepeal oli varjusurma kadunud. Idee sõita päriselt ka Ameerikasse taaselustus hetkega. Ja nii see seeme idanema läks, kui nüüd olengi siin, New Yorgis, keset Time Sqare’i 🙂
Vaatame need vaatamisväärsused ka siis üle, kas ikka on nii vinge kõik kui räägitakse ja filmidest nähtud.
- Kui mõtleme Ameerikale, siis tuleb kohe meelde ilmselt USA lipp, suured autod ja vabadusesammas (võid kommentaarides märku anda, mis sinul Ameerikaga kohe pähe lööb 😉 oleks põnev teada). Ja just see Vabadusesammas (Liberty Statue) on nagu must have vaatamisväärsus. Tõrvikut hoidev naine sümboliseerib vabadust miljonite inimeste jaoks, kes on USA-s uut elu alustamas. New Yorgi kuulsaim skulptuur on ametliku nimega “Vabadus maailma valgustamas” ja see püstati 1886. Selle kinkis Prantsusmaa USA-le ja selle autor on keerulise nimega prantslane. Ja minu sünniaastal, kuju avamisest 100 aastat hiljem, korraldati 3.juulil (ma olin nimelt 5 päevane :D) peale kuju rekontrueerimist üks suuremaid ilutulestikke, mida seni Ühendriikides oli nähtud. Aga kuju juurde tagasi tulles, see asub Ellis Islandi saarel, kuhu saab praamiga Manhattanilt või Jersey City’st. Kuju kroonil on 7 kiirt, mis kujutavad seitset merd ja mandrit. Kuju kaalub 200 tonni ja on 93 m kõrge. Mina vaatasin kuju kaugelt seekord 🙂
2. Central Park – see kuulus park on megasuur (341 ha) ja selles on üle 500 000 puu. Laia roheluse ribana pakub see park puhkust linna kõrghoonete vahel. Pargis endas on järv, üle 30 silla, suur muruväljak kontserite jaoks, Belvedere loss, Bethsda terrass, Hans Christian Anderseni kuju, loomaaed, talveaed, Delacorte teater jm, Samuti on Strawberry Fields, mis on Yoko Ono (John Lennoni abikaasa) poolt rajatud aed John Lennoni mälestuseks, kes 1980 mõrvati seal. Huvitav, et just viimasel ajal olen hakanud mängima Beatlesi laule (jälle). Viimastel piltidel on näha Daktota maja (vasakul) kunstiteos ja majanurk vasakul, kus elas Lennon.
PS! Leia piltidelt ka “Üksinda kodus” Kevini hotell
3. New Yorgi kõrghooned ei jäta kedagi külmaks ja pikim neist on Emipre State Building. Isegi Inglise kuninganna Elisabeth II on sealt tipust imelisi vaateid vaadanud. Kohtusin kuningannaga Brasiilias muideks.
Kõrghooned on mulle alati väga meeldinud. Sellised kõrged vaated kaugusse horisondil – võimas. Omal ajal sai isegi EPA tornis (Eesti Maaülikooli tglt) elatud 15.ndal korrusel ja 12.ndal ka 😀 Aga hüppame siis kohe torni otsa. Küll mitte Empire State Buildingu, sest vaata, kui sa oled selle kuulsa torni sees, siis ise torni ei näe. Võid proovida 🙂
Seetõttu jäi tuntuim pilvelõhkuja New Yorgis minu poolt vallutamata, sest otsustasin hoopis valida Rockefeller Centeri torni kasuks. Top of the Rock on vaateplatvorm kolmel tasandil, kust näeb imelisi vaateid tervele linnale – 360 view. Empire State vaade oleks veidi piiratum olnud, aga kõrgem. Rockefeller Center’i keskuse ehitus algas 1931 – siis kui Empire State Building sai valmis. Korruseid on siin vähem – 69 (Empires on 102 korrust ja 443 meetrit kõrgust). Ja kõrgust on ka vähem, 260 meetrit. Aga siiski vaade oli imeline ja vägev. Terve Central Park justkui peo peal 🙂 Üks elu kõrgematest hoonetest, kus käinud. Paugust meenuvad Suur Munamägi (314 m), Tallinna Teletorn (170 m), Eiffeli torn Pariisis (300 m), King Power Mahanakhon Bangkokis (jälle 314 m, 79 korrust). No ja siis vist nagu ongi kõik… niiet see USA värk on ikka võimas küll ja täitsa passib siia ritta 🙂 Ja sellel torni ehituse ajal on tehtud ka see kuulus foto, mida töötervishoius kasutatakse vahel – töömeeste lõuna.
Crysler Building – särav torn autotootjalt paistab ka piltidelt vasakul pool. Isegi olen Crysleri 300 C omanik olnud omal ajal 🙂 Hea ja uhke auto oli. Väljast ilusam kui seest – nii nagu nende ameeriklastega ikka on 😀
Meil muidugi ilmaga ei vedanud – päikest New Yorgis ei näinud, et ilm oli kevadiselt hall. Ja piletid Top of the Rocki pidime ostma ekstra kallimad – sunset view nimelised – aga noh, vaadake seda sunseti siis ise 😀
4. Rockefeller street – sellega meenub esmalt mulle 2011 a Getter Jaani eurolaul. Ei saanud siis ma aru täpselt, mis või kes asi see Rockefeller street ka on. No nüüd külastades seda linnakujunduslikku imet koos aedade, kaupluste (n=100), restoranide (n=52), bürooruumide ja kunistiteostega, saan ehk veidi rohkem aru laulu mõttest. Rockefeller Center on Manhattani keskosa süda, kus elu käib nii päeval kui ööl. Maja on ehitatud 1930ndatel ja kõrguseks 260 m, 70 korrust (faktiliselt lift viib 69ndale korrusele, aga kõrgemal on platvorm, et pmst 70 ikkagi teeb kokku). Selles on 48 758 kontoriakent. No neid annab pesta 😀
Seal asuvad ostukeskused, uisuväljak ja Radio City Music Hall. Mina leidsin raamatupoe – see oli mu must have külastuskoht ja nii astusingi sisse McNally Jacksoni raamatupoodi, kust lahkusin kolme põneva inglise keelse teosega numeroloogiast, värviteraapiast ja Gene Keys’st. Samuti tulid minuga sealt kaasa kasside taro kaardid 🙂 Igati vinge pood ja palju kirjandust.
5. 11. september 2011 – mäletan seda päeva – olin tollal ülikoolis tööl. Päev oli toona meeles, kuna ühel kursõel oli sünna. Aga uudis raputas. Vaatasin hiljem isegi mingeid dok.videoid enda CRT kuvarist ühikatoas, et miks see päriselt nagu juhtus ja mis põhjused olid. New Yorgis aga 10.nda aastapäeva puhul ehk siis 2021 avati riiklik memoriaal (bassein) ja muuseum.
6. One World Trade Center – linna kõrgeim hoone avati 2014 – 514 m.
7. 5 avenüü – kolm kuulsat ehitist ühes kohas Mänhättänil, no tegelt rohkem ikka. New Yorgi linnaraamatukogu, Tiffany & Co juveeliäri, General Motors Builging, Trump Tower, Saks Fifth Avenue kaubamaja, Püha Patricku katedraal jne.
8. Ameerika loodusloomuuseum (American Museum of National History) on ka meelde jäänud toredast filmist “Öö muuseumis”. Tõsi ta on, et see dinosaurus on seal täitsa endiselt ja ilmselt ärkab iga öö ellu 🙂 Juba aastast 1869, samal aastal toimus Eesti esimene üldlaulupidu.
Tegelikult muuseum oli megavõimas ja suur. Päris kõike ei jõudnudki läbi käia. Ma arvasin, et see on Ameerika ajaloost nagu nimi võiks viidata – aga tegelikult on see terve maailma muuseum ja sai väga laheda ülevaate kogu maailma loodusest ja kultuurist.
9. Times Square´i neoonvalguses LED tuled tänapäeval valgustavad Broadway´d ja selle ümbrust. See kuulus ristmik, kus asub Theater District, Nasdaq market, Madame Tussaud vahakujude muuseum ja veel palju muudki värvilist.
See oli minu lemmikpaik New Yorgis, sest selle nägemine esmakordselt oli tõesti vauu! Ilus ja värviline!
Nautige pilte (klõpsa galerii peale ja vaata suurelt) ja otsige ka Eesti lipp üles 🙂
Paremal video sellest melust.
Mind New Yorgis üllatas paljude kodutute olemasolu – eriti metroos (kus nad elasidki ja keegi neid pmst välja ei ajanud). 9 miljonit elanikku, eks seal ongi kõike – aga lihtsalt suht ebamugav on, kui kodutud on su läheduses metroovagunis. Ka Lõuna-Ameerikas oli kodutuid palju – ilmselt ameerika värk. Teine asi, mis mind üllatas on ameeriklaste tipi ehk jootraha kultuur – nad ootavad raha ka a la ajaleheputkast ostes, restoranidest/kohvikutest rääkimata. Et kõigele hinnale arvesta juurde 10-20% jotsi. No ei ole eestlasele see väga omane. Ma ei ole kitsi, aga igal pool ja igal ajal… Lihtsalt pead valmis olema selleks, et hind millega arvestanud oled läheb kõrgemaks. Ja no hinnad on USA-s ilma jootrahatagi kõrged.
Siin veel mõngingaid põnevaid pilte USA-st.
Eesti Vabariigi peakonsultaat New Yorgis asub 3 Dag Hammarskjöld Plaza Suite 6B 305 East 47th Street NY. Kuidas saada New Yorki? Mina reisisin Finnairiga, st lendasin Tallinnast Soome ja sealt New Yorki 8 tundi.
Reisiluba tuleb taotleda eelnevalt elektroonilise reisiloa taotlemise süsteemis (US Customs and Border Protection Electronic System for Travel Authorization) (ESTA), kust peaks tulema siis andmete sisestamisel sulle positiivne vastus.
#eluümbermaailma #usa #ameerika #newyork #reisimine #reisiblogi