Madrid – Hispaania pealinn. Tuntud ilmselt mitme asja pärast – esmalt jalgpall. Mind see teema eriti ei kõneta, aga paljusid küll ja siin asub Real Madridi spordiklubi ning suur jalgpalliväljak. Jalgpall on terves Hispaanias väga populaarne spordiala – ja muidugi mitte ainult Hispaanias, vaid ka väljapool. Turistidele loodud poodides on palju müügil jalgpallurite särke ja varustust. Oma lemmikmängija särgi saad osta ka illeegaalselt mõne tumedanahalise käest, kes seda Madridi tänaval pakub. Kõrvalt kuulsin, et hind kuskil 25 eurot särgi kohta – originaalpoes asjad kolm korda vähemalt kõvema hinnaga. Küll aga ma ei kutsu kedagi illegaalseid oste tegema, parem kvaliteet ja tunne on kindlasti tagatud, kui ostad ikka originaali. Lihtsalt huvitav oli linnas neid särkide ja kottide müüjaid näha. Terve väljak neid täis – eriti aktiveeruvad nad õhtuti. Laotavad enda kauba suurele voodilinale, mis on neljast nurgast nööriga seotud kinni ja hoiavad nööri enda käes. Alguses mõtlesin miks see nii on neil vajalik? Siis veidi neid jälgides tabasin ära – illegaalne kaup, müügiluba pole ja linnas on politsei, kes neid kontrollib. Nii on lihtne oma laadalett kokku tõmmata ja kiirelt plehku panna. Nägin ka seda Barcelonas, kus seal Sagrada Familia juures tüüp müüs pilte. Hetke pärast oli müügilett haitunud ja kiired jalad päästsid (tüüp oleks mu pikali pea jooksnud), sest politsei lippas neile järgi. Nii ka Madridis. Igasuguseid kodanikke seal viibib ja kas nad üldse Hispaania kodanikud ongi – pigem mujalt (Aafrikast) sisserändajad. Pildil õhtune Puerta de Sol väljak.
Sellise veidi negatiivse tooniga sai alustatud Madridi postitust. Eks reis algas ka meil sel korral tüliga, sest oli üks nõme olukord seoses Bookingu kliendiga ja ma kuidagi ärritusin sellest. Kuna aga majutus oli mul Madridi juba makstud, siis ei saanud seda käest lasta ja sõit pealinna algas meie pesast Mar Menor Golf Resortist (ning tüli lahtus) :).
Sõit pealinna oli ütlemata tore. Kestis 4 tundi 30 minutit laias laastus, kokku 450 km. Imelised vaated ilmestasid teekonda pealinna ja maastik oli tõesti kaunis. Mõned pildid ka siia sellest ilust. Polnud ammu näinud jälle kauneid põlde, viinamarjaistandusi mäeküngastel, maalisi viljapõlde – kõik oli kaunis. Pealinn paistis ja sõitsime otse kesklinna peatänavale, sest ma olin sinna majutuse endale võtnud. Eelistan enda reisidel luksust ja mugavust ning võimalusel valin majutuse kesklinna kõige paremasse kohta. Nii ka seekord. Maandusin Gran Via pea-poetänavale kõrgesse hotelli, meie suur tuba rõduga oli 11 korrusel – vaatega Madridi kuningalossile. Nagu viimane kord Londoniski sattusin ka Madridis kuningalossi lähedusse – mind need kohe tõmbavad. Pane tähele seda, et autoga Hispaania suurlinnades sõites on sul vaja erikleepsu autole – meie autol ECO kleeps, mille vahetult enne Madridi sõitu autole sättisime. Kui olime noored ja rohelised, sõitsime ilma kleepsuta Londonis Oxford Streedil ja trahv tuli…
Vaata galeriid ja ava pildid suurelt koos pealkirjaga 😉
Mõned soovitused, mida Madridis teha ja mida kogeda.
- Kuningaloss Palacio Real de Madrid – vaielamatult oluline koht, mida külastada, sest ju Hispaania kuningas (alates 9. juunist 2014 Felipe VI) elab seal. Kuningalossi ala on suur ja võimas. Eriti ilus on park ja selle mastaapsus keset suurlinna. Tore, et on jäetud selline roheala. Kuningaloss ise on üsna lihtne (väljast) ja ei midagi eriti erilist. Platsidele ja väljakutele koguneb õhtu eel sinna madriidlasi koeraga jalutama ja turiste. Saab nautida isegi noorte tantsuklubide tantsushowsid, mida filmitakse Youtube jaoks ilmselt. Kuningalossi kõrval on katedraal, mille sisse ka piilusime. Võimas ja kaunis. Kuningalossi juurest avaneb kaunis vaade päikeseloojangule, mida nautisime – seda tasub sinna kogema minna. Päeval saab sisse minna ka muuseumi osasse ning parki – me jõudsime sel korral liiga hilja, et see jääb mõneks teiseks korraks. Siiski nii suursugune Hispaania kuningaloss ja sellega seonduv ei ole kui Inglismaal – mulle isiklikult meelib inglise õhustik rohkem. Eks mul on inglise kuninganna lemmikteetassid ka kodus 😉 ja seda uhkust ning küllust on seal kuidagi minu jaoks mõnusamalt rohkem.
Pildid siin galeriis – ava suurelt:
2. Plaza de España – mõned pildid on galeriis näha sellest kaunist väljakust, mis on väga rahvarohke. Suvel (augustis) oli seal välikino, poekesed ja kohvikud. Pargis suured ausambad, samas kõrval joonistasid kunstitunnilised portreed. Sigimist- ja sagimist jagub nii päeval kui öösel.
3. Plaza Mayor – linnapeaväljak tõlkes. Majesteetlik väljak, mille võlvide all on kohvikud ja restoranid ning mille keskel on Felipe III kuju. Väga rahvarohke, eriti õhtul – palju ilusaid restorane ja sebimist. Samuti palju müüjaid (neid, kellest esimeses lõigus rääkisin).
4. Puerta de Sol – Madriidi keskus. Seal on Kuningas Carlos III ratsamonument, metroopeatus ja Madriidi karu monument El Oso y el Madroño. Siit algavad suured poetänavad ja kaubandust siin jagub. Eriti rahvarohke on olukord õhtul, kui päike loojub. Siis õhutemperatuur langel ja inimesed tulevad välja õhtut nautima. Meil seekord ilmaga vedas, et Madridis oli 30 kraadi keskmiselt (peale meie ära minekut lubas jälle 38 😀 – augustikuumus).
Pildid siin galeriis, vaata järgi Madriidi elu-olu.
5. Öine linnavaade – võib ka päeval muidugi, aga öine linnavaade ja tulede sära oli väga ilus. Saad pildi Madridi suurusest. Meie nautisime vaadet enda lähedal hotellis Hotel Riu Plaza España, kus on üleval kohvik ja saad istuda ning vaatega süüa/juua. Pilet üles torni ja platvormile maksab 10 eurot nägu.
6. Muusikal El Rey Leon – Madridis on suurmetropolile kohaselt palju muusikaliteatreid nagu Londonis ja New Yorgis (vt mu postitust NY-st siit). Kindlasti tasub nautima minna mõnda maailmakuulsat etendust. Meie valisime Aladdini ja Lõvikuninga vahel ning viimane osutus valituks. Oleme otsusega väga rahul ja välja käidud üle 100 eur ühe pileti eest oli seda väärt, sest see oli suurepärane ja põnev elamus. Kusjuures lastel ei ole sooduspiletit. Raha nad oskavad muidugi kõige eest küsida, et selleks ole valmis. Näiteks huvitav oli see, et sellises muusikaliteatris sai popcorni osta ja süüa. Saime kaasa suure plastikämbri Lõvikuninga pildiga – nüüd on kodus ka kohe hea popcorni sealt süüa (kes seda sööb). Ja saime kaasa joogitopsid, mis samuti plastikust ja korduvkasutatavad – need kõik maksid muidugi päris palju ja ilmselt ostsin vist seal teatris enda elu kalleimad Pringelsi krõpsud (väike pakk 6.50 eur), aga see kõik oli seda väärt.
Ida- Madriid
7. Parque de El Retiro – hästi uur 19. sajandi park paadijärve ja roosiaiaga ning erinevate purskkaevude ja kujudega. Selle pargi läbijalutamine võtab ikka oma aja ja nii mõnigi ilmselt ei jõua. Neile pakutakse kohe taksoteenust riksadega. Meie jalutasime ja nautisime parki omal jõul, aga tõesti see võttis palju aega, eriti kui veel vahel ära eksisid.
8. Palacio de Cristal – kaunis klaasist maja, mida kasutatakse kunstinäituste jaoks oli hetkel ajutiselt renoveerimisel ehk suletud. Sealjuures on imeline aed ja tiik, kus väga loomade rohke – kilpkonnad, mustad luiged, tuvid, pardid, kalad ja muud loomad. Vesi oli küll väga must, aga siiski seal nad elasid ja mõnus elav tänavamuusikute saksofonimuusika saatis sealset õhkkonda. Koht, kus saab lõõgastuda ja roheluses hetki nautida.
9. Mida veel vaadata ja kuhu ma ei jõudnud on kuulsad kunstimuuseumid Ida Madriidis, kindlasti Museo Nacional del Prado ja Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía. Oleks tahtnud ka veel minna Madriidi botaanikaaeda – Real Jardín Botánico. Kindlasti jalkahuvilistele Real Madridi koduväljak jalgapallistaadion Estadio Santiago Bernabéu ja ilmselt on põnevaid kohti Madriidis veel ja veel.
Mina aga suundusin avastama Madriidi ümbrust, et sellest väsitavast suurlinnast natukene rahu ja vaikust saada. Seda juba järgmises postituses.
#eluhispaanias #eluümbermaailma #madrid #spain #españa #hispaania #triinusirge