Brasiilia ja Michael Jackson “They Don’t Care About Us”

mina micheal triinu sirge jackson muusika eluümbermaailma rio de janiero brasil

Mõni päev elus on parem kui teine. Alati on eriline päev, kui see on seotud muusikaga. Ja minu jaoks oli väga eriline päev, kui sattusin kohta, kus on filmitud Micheal Jackson’i video “They Don’t Care About Us”. Ma teadsin, et tahan külastada mõnda favelat Rio De Janieros, Brasiilias. Favela on slumm ehk piirkond mägedel, kuhu omal käel ei ole üldiselt mõistlik minna, sest siis võid sa lihtsalt mitte enam tagasi tulla. Need eeslinnad ehitati 19.sajandil peale orjade pidamist ebaseaduslikult ja seal elavadki enamasti vaesed (mustad) inimesed ning seal lokkab kuritegevus. Noh, nii nad kirjutavad. Eks tänavapäeva reaalsuses on see ka nii, sest külastades favelat nimega Santa Marta, nägin seal mitmeid automaadiga kodanikke (sh naisi), narkodiilereid ja teisi kahtlaseid tüüpe. Aga see on lihtsalt sealne elu, mis mind väga ei kõigutanud. Hoopis sügavama mulje jättis see koht teise nurga alt. Nimelt on seal filmitud maailmakuulus muusikavideo Micheal Jacksoni poolt, mis on puudutanud ka minu südant. Juba aastaid tagasi. See video on tehtud aastal 1996 – olin ise siis 10 aastane maalaps ja toona polnud neid videosid kuskilt vaadata (kodus oli telekas, mis näitas ainult ETV-d ja raadio mängis ainult Vikerraadiot), aga siiski hiljem kui kuskilt nägin MTV-d või VH1 ja seda videot, siis mu süda oli võetud. See laul on meeldinud mulle läbi aegade. Ja nüüd no nii 20 aastat hiljem, olen ma ise siin kohas, kus see video on filmitud. Poleks seda osanud kuskilt otsast uskuda, unistada ega loota. Vauu! Kusjuures elu on alati huvitav, sest ma täiesti “juhuslikult” sattusin riiki nimega “Brasiilia” ja linna nimega “Rio de Janiero” ja samuti favelasse nimega “Santa Marta”. Enda tarkusest võin öelda, et mitte midagi siin maailmas ei juhtu “niisama” ega “juhuslikult”.

Aga siin on siis jalgpalliväljak favela tipus, kuhu Micheal Jackson oma helikopteriga maandus video tegemiseks.

jalgpall favela santa marta micheal jackson video

Favelas olles kohtusin naisega Federica, kes osales selles videos 😊 Tal oli oma poeke, kus ta müüs t-särke ja muud nänni. Ja nüüd olen õnnelik Olodum särgi omanik (50 brasiilia reaali eest), just sellist kandis ka Micheal selles videos. 

micheal jackson olodum eluümbermaailma triinusirge muusika micheal jackson brasiilia rio de janiero

Olodum tähendab jumalate jumalat joruba keeles. See värviline sümbol esindab erinevaid afro-brasiilia kultuure. Must – tumedat nahavärvi afriika-brasiiliastel (musta nahavärvi uhkus), punane verd mida on valatud, roheline Aafrika ekvatoriaalseid metsaid, kollane kuldset Aafrikat ning valge rahu maailmas. Odolum on muusikaline ja kultuuriline fenomen Brasiilias, kus põhiliseks instrumendiks on rütmipillid – punase, kollase ja rohelise mustaga trummid. Seda liiki muusikat esitati esmakordselt Salvadori sambakarnevalil 1979. Selle sisuga haakub hästi ka Micheal Jacksoni laulusõnum.

micheal jackson olodum eluümbermaailma triinusirge muusika micheal jackson brasiilia rio de janiero

Videos on näha vaateplatvormi koht selles favela’s ja sinna on tänasel päeval püstitatud tema elusuuruses skulptuur. See on äge. Ja siin ma olen pea ühe pikkune 😀 (kuigi tegelikult olen mina temast 3 cm pikem). 
Päris elus mul ei õnnestunud teda näha, kuigi mäletan väga hästi seda päeva, kui ta Tallinnas kontserdi andis 22.augustil aastal 1997 show’ga “History”. Ja paraku sellest saigi history…
Minul ei olnud võimalik minna kuulama, eks olin toona noor ja minu vanemad ei külastanud selliseid kontserte ja kõik üldse see toimus pealinnas Tallinnas, kuhu ma noores eas sattusin ehk üks kord lastekooris laulupeol esinedes ja see oli ka megasündmus. Aga täna on minu jaoks megasündmus siin, Rios, Santa Martas. See video on kokku filmitud kahes osas, üks
favelas Santa Marta ja teine Salvador’i vanalinnas. 26. Juunil 2010 püstitati Santa Martasse Micheali kuju, aasta peale tema surma. 
Vaata videot siit ja allpool on pildigalerii Santa Marta
favelast. 

Olen südamest tänulik, et sain killukese osa popumuusika ajalugu muutnud Michael Jacksonist ja taas nautisin seda laulu, nüüd hoopis teise nurga alt vaadates. Sellest loost sai minu Brasiilia reisi hümn 😉

Tervitusega Triinu Sirge 

#eluümbermaailma #muusika #michaeljackson #riodejaniero #brasiilia #santamarta #favela

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga